AiKiDZiAKi

Trening dziecięcy składa się z gier , zabaw ,ćwiczeń korekcyjnych oraz ogólnorozwojowych uzupełnianych elementami aikido, mających na celu właściwy rozwój dziecka.
Jakie wymierne korzyści z tego płyną ?

Rozwój fizyczny.

Poprzez ruch i ćwiczenia pod kontrolą instruktora dziecko ma zapewniony ogólny rozwój całego ciała. Różne ćwiczenia ( np. korekcyjne) przeplatane grami i zabawami powodują że dziecko się nie nudzi. Fundamentalnym elementem aikido jest stabilna postawa umożliwiająca błyskawiczną reakcję na atak. Wielogodzinne siedzenie w szkolnych ławkach i w domu przed komputerem prowadzi do skrzywień kręgosłupa i garbienia się. Dobry instruktor zwraca uwagę na te rzeczy i koryguje nieprawidłowe nawyki postaw siedzącej i stojącej gdyż bez tego nie jest możliwy rozwój umiejętności aikido. Dzięki egzaminom na stopnie kyu ( od 12 do 7 ) dziecko ma świadomość swego rozwoju i powiększania swych umiejętności co je zachęca do dalszych ćwiczeń. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez komputery i konsole do gier dzieci mają mało ruchu. Efektem takiego stanu rzeczy jest nadwaga która prowadzi do poważnych schorzeń układu kostnego, zaburza układ krążenia, układ oddechowy.

Rozwój psychiczny

Brak rywalizacji powoduje że dzieci a także dorośli którzy trenują aikido są pogodni i mili wobec siebie. Tłumaczenie że wyśmiewanie się z innych bądź bycie egoistą jest niedobre i niegrzeczne powoduje że młodzi ludzie uczą się współistnieć w grupie i współpracować ze sobą. Pogodna atmosfera treningów oraz akcentowanie że agresywne zachowanie jest niedopuszczalne sprawiają że dzieci uczą się tolerancji i panowania nad swoimi odruchami, koordynacji ruchów swojego ciała i przewidywania skutków działań własnych i innych osób.

Częstym zjawiskiem w szkołach jest dominacja większych i silniejszych dzieci nad mniejszymi i słabszymi. Dzięki aikido następują zmiany w psychice tych słabszych dzieci co powoduje iż nie pozwalają się zdominować. Oraz tych starszych ,silniejszych którzy ćwicząc wspólnie z mniejszymi uczą się uwagi ,delikatności , pewnej odpowiedzialności za swoje postępowanie względem innych.

Prowadzenie treningów dziecięcych wiąże się ze szczególnie dużą odpowiedzialnością gdyż dzieci są ufne i podążają za wskazówkami instruktora. Dlatego sprawdzajcie Państwo pod czyim okiem ćwiczy dziecko i w jakiej atmosferze.

Rafał Obrzud
Nr legitymacji 11440/I/R/2004
rafalobrzud@interia.pl
Tel: 796760317